Aktuality

Pět varovných příznaků bazaliomu

Publikováno: 10. 05. 2016

Při onemocnění bazaliomem se často setkáte s dvěma či více příznaky současně. Někdy však může tento nádor připomínat i kožní onemocnění, která nemají s rakovinou nic společného - třeba lupénku nebo ekzém. Je proto nutné, aby diagnózu vždy potvrdil zkušený lékař, ideálně dermatolog. Pokud zaregistrujete některý z varovných příznaků nebo si všimnete jiné znepokojivé změny na kůži, neváhejte se poradit se svým lékařem.

 1. "Jizva“ na kůži

  Bílá, žlutá nebo voskově vypadající oblast kůže, která je obvykle velmi nejasně ohraničená. Kůže je lesklá a vypnutá. Tento příznak může ukazovat na přítomnost invazivního nádoru, který je ve skutečnosti ještě větší, než je znatelné na povrchu.  

 2. Otevřená rána

  Otevřená rána, která krvácí, mokvá nebo okorává a nehojí se třeba i několik týdnů. Přetrvávající a nehojící se rána bývá častým znakem časného stadia bazaliomu.

 3. Načervenalá skvrna či podrážděná oblast

  Načervenalá skvrna či podrážděná oblast se často objevuje na tváři, hrudníku, ramenou, rukou či nohou. Někdy bývá tato oblast okoralá či ztvrdlá, někdy může svědit nebo bolet. Jindy ale může přetrvávat bez jakýchkoliv dalších obtíží.

 4. Lesklá bulka či pupen

  Perleťová nebo lesklá bulka má často růžovou, červenou nebo bílou barvu, může však být také snědá, černá nebo hnědá, a to zvláště u černovlasých lidí. Může se snadno zaměnit za obyčejnou pihu.

 5. Růžový výrůstek

  Výrůstek růžové barvy s lehce vyvýšeným oblým okrajem a ztvrdlým důlkem uprostřed. S postupným zvětšováním oblasti se mohou na povrchu objevit viditelné cévky.

Kontakt

Napište nám