Aktuality

Černá a bílá rakovina kůže

Publikováno: 01. 06. 2016

Možná jste už někdy slyšeli o takzvané černé či bílé rakovině kůže. V tomto článku se podíváme na význam tohoto označení.

Černá a bílá rakovina

Označením „černá rakovina kůže“ se obvykle míní melanom (maligní melanom), což je zhoubný kožní nádor, který rychle metastazuje a je proto potenciálně velmi nebezpečný a život ohrožující.

Jako „bílou rakovinu kůže“ označujeme většinou jejího nejčastějšího zástupce bazaliom (bazocelulární karcinom). Bazaliom je v současnosti nejčastěji se vyskytující nádor a podle odhadů některých odborníků v budoucnu onemocní některou z jeho časných forem každý druhý člověk. Dále sem řadíme ještě spinaliom neboli spinocelulární karcinom, jež se vyskytuje mnohem řídčeji.

Černá a bílá rakovina kůže se vzájemně velmi liší, a to zejména vážností svých následků. 

Příčiny vzniku a srovnání

Formy bílé rakoviny vznikají vlivem dlouhodobého a intenzivního vystavování kůže slunci a často se tak objevuje především na obličeji. Vyskytují se spíše ve vyšším věku, rostou pomalu a prakticky nemetastazují. Bazaliom je poměrně snadno léčitelný, respektive odstranitelný.

Naproti tomu melanom se vyskytuje méně často než bílá rakovina, ale velmi rychle metastázuje a častěji vede k úmrtí. K rizikovým faktorům zde patří zejména vícečetné spálení pokožky především v raném dětství, intenzivní vystavování se slunci i s použitím ochranných krémů, dědičné vlivy zvláště u lidí, kteří mají mnoho mateřských znamének na kůži (více než 40) a v neposlední řadě fototyp kůže, protože černá rakovina postihuje častěji ty se sníženou tvorbou pigmentu, s velmi světlou pokožkou, pihami a zrzavými vlasy. Tyto faktory vysvětlují, proč se melanom vyskytuje také u lidí, kteří se slunečnímu svitu příliš nevystavují, či na částech těla, která nejsou příliš exponovaná.

Doporučení na závěr

Obecně se pro prevenci rakoviny kůže doporučuje vyhýbat se dlouhodobému a intenzivnímu vystavování slunci zejména v období kolem poledne, kdy je záření nejintenzivnější. Jako ochrana se vedle přiměřeného oděvu doporučují také opalovací krémy s UVA i UVB filtrem. Ovšem vyhýbat se slunci by byla také velká chyba, protože to je mimo jiné významným zdrojem vitamínu D, který nás naopak proti vzniku rakovinového bujení chrání. Proto tedy i zde platí zlaté pravidlo – všeho s mírou.

Kontakt

Napište nám