Co je bazaliom

Co je bazaliom?

Bazaliom (bazocelulární karcinom) je nejčastějším typem rakoviny kůže. Vzniká v buňkách bazální vrstvy pokožky. Roste velmi pomalu a ve většině případů nemá metastáze, přesto je řazen mezi zhoubné nádory. Proniká do okolních tkání, čímž způsobuje významná znetvoření.

Nepodceňujte riziko kožních nádorů a objednejte se na vyšetření ihned, jakmile se vám na kůži jakékoli změny objeví!

Příčina vzniku bazaliomu

Pacientů s diagnostikovaným bazaliomem stále přibývá a to ze dvou důvodů. Prvním důvodem je fakt, že se dožíváme stále vyššího věku. Bazaliom totiž patří k celkem běžným projevům stárnutí pokožky.

Druhým důvodem je nadmíra sluneční expozice. Trend častého slunění sice odeznívá, ale zátěž, kterou si mnozí lidé již stihli vytvořit, je veliká. Proto nejsou dnes výjimkou případy, kdy se bazaliomy objevují u pacientů kolem 26 roku věku, což dříve bylo považováno za nemožné.

Svou roli hraje i genetická složka. Někteří lidé mají k tomuto druhu onemocnění větší nebo menší afinitu. Dalším faktorem ovlivňujícím vznik bazaliomu je fototyp kůže. Mnohem více ohrožení jsou lidé rusovlasí a blonďáci.


Výskyt bazaliomu

Většina bazaliomů se vyskytuje na částech těla nejvíce vystavených UV záření, tedy na obličeji, krku, dekoltu a odhalených částech končetin.

Kontakt

Napište nám